POLNÍ DEN 2011 – jaké to bylo

poln den 2011Na letošní PD přislíbilo účast více členů našeho RK než bývá obvyklé. Vzhledem k tomu, že bylo potřeba vyměnit větrem ohnutou trubku s nainstalovanými anténami a posekat trávu, usoudili jsme, že by bylo dobré vyrazit na kótu již v pátek. Zdenek OK1AG zapřáhl vozík a společně jsme dojeli do radioklubu naložit dřevo na případný táborák, doma pak naložil křovinořez, osobní věci, jeho TCVR s PC a další nezbytnosti.

Na kopec odjíždí kolem poledne předsunutá jednotka – Zdenek OK1AG a Jarda OK1HBQ. Po příjezdu na kótu nás přivítala opravdu vysoká tráva skoro až nad kolena a tak jsme se pustili do sečení .

Zdenek nastartoval křovinořez a Jarda hrábě s kolečkem. HI. Slunce pražilo a vítr byl nepříjemně studený. Asi za dvě hodiny usilovné práce se dalo chodit kolem domečku a bylo kam zaparkovat auta. Pak následovala trochu příjemnější práce, výměna ohnuté trubky. Jelikož bylo vše předem připravené, aby nás nic nezaskočilo, tak se docela dařilo, ale i tak na táborák a buřty došlo až v půl deváté večer, kdy se přijel podívat Jirka OK1VXW a tak jsme povídali při plápolajícím ohni asi do 23 hodin. Potom šel Zdenek nainstalovat 2m vysílací pracoviště a Jarda vyprovodil Jirku, který ujížděl k domovu.

Poslechem majáků na dvou metru jsme nezaregistrovali žádné zvláštní podmínky a tak jsme šli oba spát.

Sobotní probuzení nevěštilo nic dobrého, bylo chladno, mokro a následovala další vydatná přeháňka. Po desáté se počasí umoudřilo asi proto, že se blížila posila v podobě PETRA OK6PM a Pavla OK7PY, oba se přidávají k úklidu zbylé posečené trávy. Když je konečně tráva pryč, následuje zlatý hřeb celého polňáku – instalace sudu SVIJANSKÉHO moku včetně chladícího zařízení. Závodníci prý musí dodržovat pitný režim HI.

Mezi tím přijíždí Zdenek OK1FIA a tak všichni tři inspektoři tohoto oboru prohlásili,že zařízení je provozu schopné a neprodleně následovala nezbytná kolaudace a ochutnávka. Po poradě při dobrém moku došlo na převázání kotev na poslední patro stožáru, protože se vítr stupňoval a tak začaly být oprávněné obavy z destrukce stožáru v četně dvou F9FT.

Instalaci 70cm pracoviště si vzal na povel Pavel OK7PY. Stanoviště bylo vzdálené asi 100m od chaty a kousek od vrcholu kopce. Nádobíčko rozbalil v jeho os. automobilu kterým rozváží „chlupaté štěstí“ HI (toto označení vozidla vzbudilo všeobecnou veselost), vzdálenost tohoto pracoviště udával elektrovodný kabel, který už dál nedosáhl. Pavel OK7PY dovezl svou IC2000 která dává na 70ti cm 50 W oproti 20 W z mojí FT897. Anténa byla 21el. F9FT a protože se nepodařilo opravit rotátor (očesané kolečko) , muselo se točit ručně z okénka auta.

Po obědě přijel Radek OK1CPR a tak společně s Pavlem a Petrem začali budovat soukromé KV pracoviště na testování digi provozu.

VKV Polní den rozjíždí Zdenek OK1FIA a Pavel OK7PY, kteří nedočkavostí tlačí očima hodiny dopředu a čekají až začne závod. Spojení pomalu přibývají, začátek je hodně pomalý, jako by snad ani nechtěl nikdo závodit.Když už to začíná vypadat slibně, rozhodl se rotátor u 2x F9FT pro 2m, že nás trochu pozlobí, aby jsme to neměli tak jednoduché. Hi. Zdenek OK1FIA to napravuje, protože už ví jak na něj a závod může v klidu pokračovat dál. Na postu druhého operátora střídá Pavla druhý Zdenek OKAG a silná dvojice plní deník dalšími a dalšími spojeními.

Pavel odchází na 70cm pracoviště, QSO zapisuje do papírového deníku, protože PC odmítá spolupráci, ale Pavel je zkušený operátor a závodník a ve spolupráci s jeho TCVR to všechno bravurně zvládá. Toto pásmo stejně jedeme jen zkušebně pro získání přehledu jak to na sedmdesátce chodí, a aby jsme věděli co v příštím závodě zlepšit a získat tak víc bodů.

Večer jsme znova zapálili táborák na opékání buřtů a pokecání u dobrého moku, protože bez toho by to opravdu nešlo. Hi.

Nedělní ráno nebylo vůbec přívětivé, foukal nepříjemný vítr, který cloumal s anténami a chvílemi docela slušně pršelo.

Znalci pivního moku se snažili překonat rekord v počtu vypitých půllitrů a vyprázdnit sud, ale vzhledem k malému tréninku v této disciplíně se stejně nepodařilo sud pokořit a tak výčepní točil barbarsky zbytek moku do PET lahví. Příště se budeme muset polepšit, ale i tak byl výkon v této pomocné činnosti úctyhodný.

Při obědě padlo rozhodnutí, že 70cm pracoviště začneme balit asi hodinu před koncem závodu. Důvody byly dva, naděje na další QSO byla minimální a počasí se valem zhoršovalo. Těch 53 pěkných spojení odpovídá možnostem naší techniky a taky věnovanému úsilí, když je nám všem jasné, že máme na víc. Hi.

Padlo 14 hodin GMT a nastalo všeobecné balení. Antény dvoumetru (2xF9FT) jsme zase vrátili do spodní parkovací polohy, aby je nepoškodil vítr, následuje demontáž dvoumetrového pracoviště a uložení navázaných spojení, kterých je letos 413. Podařilo se QSO do 19ti zemí – 9A,DL,F,HA,HB,I,OE,OK,OM,ON,OZ,SM,SP,S5,UA,UA2,UB,YO,YU a 72 lokátorů, předběžně(bez případných chyb) 129081 bodů.

Zdeněk OK1AG si vzal na opravu ovládací skříňku rotátoru, protože několikrát odmítl fungovat a znepříjemňuje nám tím závodění.

Tentokrát jsme všichni vydrželi do poslední chvíle a po společném vyfotografování jsme se rozjeli spokojeně domu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *